Bývanie s domácimi miláčikmi
Každá mamička sa snaží svojmu dieťatku doslova ustlať na bavlnke. V rodinách s domácim zvieratkom sú deti vystavené väčšiemu množstvu alergénov a ich imunitný systém je vysoko skúšaný a „trénovaný“. Ak však dodržíte určité zásady hygieny, ku ktorým zaručene patrí pravidelné tepovanie kobercov, Vaše dieťatko sa ľahšie adaptuje do prostredia, kde žije aj Váš zvierací miláčik.
Iná situácia je v prípade, že máte doma alergika alebo vy sama máte alergiu na zvieratá. Alergia je vlastne poruchou imunitného systému, ktorý neprimerane reaguje na alergény. Okrem zvierat vyvolávajú alergie potraviny, pele a roztoče v domácom prachu, ktorých sa môžete zbaviť iba jeho ustavičným odstraňovaním, tepovaním kobercov, používaním antialergického krytu na matrace a netapacírovaným nábytkom. Nepríjemnými prejavmi alergie sú kýchanie, kašeľ, plný nos, slziace oči alebo svrbiaca pokožka. Pri domácich zvieratkách ide o inhalačnú alergiu, čiže alergén, ktorý zviera produkuje, sa dostane do ovzdušia. Po preniknutí do dýchacích ciest vyvolá alergickú reakciu. Najagresívnejšie alergény má kocúr, potom mačka, kone, psy i hlodavce. Vtáčiky spôsobujú alergiu nepriamo.
Čiže nie samotné perie vtákov, ale roztoče, ktoré v ňom žijú. Čo ak si Vaše dieťatko vysnívalo domáceho miláčika, stalo sa jeho nerozlučným priateľom a odrazu mu bola zistená alergia na zvieratá? Bude ho trápiť večné kýchanie a slzenie, no ak domáce zvieratko odvediete preč, uvidíte skutočné slzy, ktoré budú lámať Vaše srdce. Skúste najskôr staviť na základné opatrenia, ktoré poslúžia ako prevencia alebo zmiernenie príznakov. Množstvo alergénov v domácnosti znížite tak, že budete posteľné prikrývky, záclony a závesy často a pravidelne prať, vetrať každý deň, pravidelne tepovať koberce, vysávať a umývať podlahu minimálne raz za 3-4 dni. Ďalej je dôležité vyhradiť Vášmu domácemu miláčikovi jeho priestor na spanie a oddych s jeho vlastnými prikrývkami, pravidelne ho česať a aspoň raz za týždeň umývať. To môže redukovať alergény až o 85 %. Používajte protialergénny šampón pre zviera, zamedzte mu prístup do vnútra domácnosti alebo aspoň do detskej izby.
Tepovanie a pranie zvieracieho pelechu by malo byť samozrejmosťou. Pomôcť môže aj používanie vysokokvalitného krmiva, pretože zdravé zvieratá produkujú menej lupín vo svojej srsti a koži, ktoré sú tiež alergénnmi. Dokonca je dokázané, že kastrovaný kocúr alebo pes produkuje menej alergénov. Posledným riešením môžu byť aj rybičky alebo plazy. Pri nich Vám žiadna alergia nehrozí. Ak sa však nechcete vzdať prítulného šteniatka či mačiatka, tak si zavolajte „tepovací tím“, ktorý Vám uľahčí prácu a ušetrí čas. Kvalitná starostlivosť o čistotu a poriadok vo Vašej domácnosti garantuje zmierneniu priebehu alergie a veľa krásnych chvíľ Vášho dieťatka so zvieracím miláčikom.